Results

FE TOPERS 2016-17 SEM II

RANK NAME BRANCH CGPA
1 Marekar Bhagyashree Sambhaji Information Technology 9.76
2 Modak Shweta Dattatray Computer Engineering 9.6
3 Munjal Mohit Shrirang Electrical Engineering 9.56
4 Jadhav Sahil Shivaji Mechanical Engineering 9.54
5 Demda Ajinkya Mechanical Engineering 9.42
6 Shahapurkar Rima Maruti Computer Engineering 9.3
7 Gupta Anjali Gajanand Computer Engineering 9.16
Hiremath Shruti Sangmesh Computer Engineering 9.16
8 Vaishnav Bhavna Kishandas Mechanical Engineering 9.1
9 Mali Sainath Mukund Mechanical Engineering 9.08
10 Abhijit Mohanta Information Technology 8.98

FE TOPERS 2016-17

RANK NAME BRANCH CGPA
1 Marekar Bhagyashree Sambhaji Information Technology 9.76
2 Modak Shweta Dattatray Computer Engineering 9.6
3 Munjal Mohit Shrirang Electrical Engineering 9.56
4 Jadhav Sahil Shivaji Mechanical Engineering 9.54
5 Demda Ajinkya Mechanical Engineering 9.42
6 Shahapurkar Rima Maruti Computer Engineering 9.3
7 Gupta Anjali Gajanand Computer Engineering 9.16
8 Hiremath Shruti Sangmesh Computer Engineering 9.16
9 Vaishnav Bhavna Kishandas Mechanical Engineering 9.1
10 Mali Sainath Mukund Mechanical Engineering 9.08

FE Toppers (SEM-I: 2016-17)

RANK NAME OF THE STUDENT DIVISION SGPA
1ST MAREKAR BHAGYASHREE SAMBHAJI G 9.76
2ND MODAK SHWETA DATTATRAY G 9.64
3RD VAISHNAV BHAVNA KISHANDAS E 9.48
4TH MUNJAL MOHIT SHRIRANG A 9.44
DEMDA AJINKYA D 9.44
5TH JADHAV SAHIL SHIVAJI H 9.4
6TH SHAHAPURKAR RIMA MARUTI G 9.24
7TH AMBEKAR DIKSHA MINESH G 9.16
MALI SAINATH MUKUND G 9.16
8TH

 

KULKARNI VEDANT MILIND G 9.12
PARDESHI PRANALI GULAB H 9.12
9TH GUPTA ANJALI GAJANAND A 9
10TH

 

HIREMATH SHRUTI SANGMESH F 8.92
SHINDE VAIBHAV ANIL

 

H 8.92

 

FE Toppers (SEM-II: 2015-16)

LIST OF TOPPERS
A.Y. 2015-16
Sr. No. RANK NAME OF THE STUDENT SGPA BRANCH
1 I Chowki Afroz Dastageer 9.68 CE
2 II Yadav Monali Bhagwan 9.66 CE
3 III Bulbule Rachana Bhaskar 9.62 E&TC
4 IV Sawant Shivraj Hanamant 9.48 MECH
5 V Deshpande Pratiksha Popat 9.36 E&TC

 

FE Toppers (SEM-I: 2015-16)

RANK DIVISION NAME      SGPA
1 A CHOWKI AFROZ DASTAGEER 9.84
C BULBULE RACHANA BHASKAR 9.84
2 E KADAM SAYALI VIJAY 9.8
3 C YADAV MONALI BHAGVAN 9.6
4 B PATIL GAURAV UTTAM 9.56
5 C DESHPANDE PRATIKSHA POPAT 9.44
6 A GODSE PRATIKSHA VASANT 9.4
A MALGONDE MANISH PRAKASH 9.4
A GUJAR NIKHIL NITIN 9.4
E DOKE BHAWANA DATTATRAYA 9.4
C SATHE NIRAJ NARESH 9.4
7 E SUVARNAKAR MADHULI SHIVAJI 9.24
C GOSAVI SAYALI SUNIL 9.24
8 H SAWANT SOURABH GOPAL 9.2
9 B BHOSALE POOJA GOVIND 9.16
B SAWANT SHIVARAJ HANAMANT 9.16
G CHARAK SIDDHARTH KULDIP 9.16
E PARDHI BADAL ARUN 9.16
G SUL AKSHAY BABAN 9.16
10 D MALI OMKAR BANDU 9.12

 

FE Toppers (SEM-II: 2014-15

Rank Name of the Student Marks  obtained % of Marks
1st RAHUL PRAKASH MALI 1158/1400 82.71
2nd NIRANJAN BADADE 1152/1400 82.28
3rd(Girl-1st ) POONAM YADAV 1144/1400 81.71
4th(Girl-2nd) FARGADE CHAITALI DNYANESHWAR 1136/1400 81.14
5th ANIKET MOHAN PAWAR 1134/1400 81
6th YADAV ANIKET SURESH 1125/1400 80.35
7th JADHAV NAVNATH RAMESHWAR 1115/1400 79.64
8th MAHAJAN PARAS SHAM 1110/1400 79.28
9th(Girl-3rd)

 

GUPTA POOJA SURESHCHANDRA 1096/1400 78.28
10th

 

YELE ROHIT ABASO 1089/1400 77.78
11th (Girl-4th ) SATPUTE ARCHANA VIJAY 1069/1400 76.35
12th (Girl-5th) KOLATE SONAL BALU 1042/1400 74.42

 FE TOPPERS SEM – I (2014-15)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 BADADE NIRANJAN SANJAY 83.71
2 2 RAHUL PRAKASH MALI 82.29
3 3 POONAM YADAV 82.14
4 4 KALAVIKATTE OMKAR MARUTI 80.14
5 5 GORE SHUBHAM BAPURAO 79.71
6 6 GUPTA POOJA SURESHCHANDRA 79.57
7 7 SAPKALE VAIBHAV SUBHASH 79.29
8 8 SUJIT KUMAR JHA 79.00
9 9 MAHAJAN PARAS SHAM 78.57
10 10 KOLATE SONAL BALU 77.86

SEM – II (2013-14)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 Kharade Aishwaraya Gopal 82.86
2 2 Shiakh Mohd Shahrukh Noor Mohd 82.71
3 3 Shivyogi Dhananjay 81.14
4 4 Pooja Rani 79.50
5 5 Dhekale Vedant Vitthalrao 78.71
6 6 Manave Prachi Tukaram 76.50
7 7 Hardade Suraj Samadhan 76.29
8 8 Waghmare Steven Samuel 76.29
9 9 Gorde Shubham Sunil 75.86
10 10 Ghatage Ashay Avinash 75.64

 

SEM – I (2013-14)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 DHANANJAY BHIMASHANKAR SHIVAYOGI 81.57%
2 2 KHARADE AISHWARYA GOPAL 81.42%
3 3 POOJA RANI 79.42%
4 4 KUNAL DHARMENDRA JADHAV 79.28%
5 5 SHAIKH MOHD SHAHRUKH NOOR MOHD SHAKILA BANU 78.71%
6 6 GHATAGE AKSHAY AVINASH 78.57%
7 7 PATIL SOURABH SADASHIV 78.00%
8 8 HARDADE SURAJ SAMADHAN 77.57%
9 9 MHAISNE SAGAR AWCHITRAO 76.85%
10 10 WAGHMARE STEVEN SAMUEL 76.28%

 

 

SEM – II (2012-13)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 Tamke Aditya Mahesh 84.35
2 2 Samgir Anup Vinodkumar 82.07
3 3 Shinde Akshay Sopan 80.21
4 4 Jerryn C. Joy 77.85
5 5 Dhakane Abhijit Sundarrao 77.21
6 6 Khobare Pratik 76.64
7 7 Patil Pankaj Shahaji 75.21
8 8 Bhagat Rajat Vasant 74.42
9 9 Walke Sandeep Krushnat 74.00
10 10 Pande Rishiraj Tam Mahesh 73.05

 

SEM – I (2012-13)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 TAMKE ADITYA MAHESH 84.57
2 2 AKSHAY SOPAN SHINDE 81.57
3 3 JERRYN C JOY 79.29
4 4 DHAKANE ABHIJEET SUNDARRAO 78.71
5 5 PRATIK MOHAM KHOBARE 78.57
6 6 WALKE SANDEEP KRUSHNAT 78.43
7 7 BHAGAT RAJAT VASANT 78.29
8 8 GAIKWAD SWAPNALI KISAN 76.71
9 9 PANKAJ SHAHAJI PATIL 76.71
10 10 ANUP VINODKUMAR SAMGIR 76.43

 

SEM – II (2011-12)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 Barbole Ketan Kanhayyalal 83.84
2 2 Kanhurkat Sachin Dnyneshwar 8.53
3 3 Diwale Niket Nilesh 79.61
4 4 Bhole Nikhil Rajendra 74.84
5 5 Kunjir Pravin Jagannath 73.61
6 6 Chougule Nikhil Sunil 73.00
7 7 Rao Amit Prasannakumar 72.84
8 8 Anvita Sodhi 72.38
9 9 Sarode Priyanka Bhajusaheb 72.30
10 10 Nikita Gupta 71.92

 

SEM – I (2011-12)

Sr. No Jscoe Rank Name of Student Marks (percentage)
1 1 BARBOLE KETAN KANHAYYALAL 82.00
2 2 SACHIN DNYANESHWAR KANHURKAR 81.53
3 3 DIWALE NIKET NARESH 77.23
4 4 SODHI ANVITA KAMALJEET 75.53
5 5 BHOLE NIKHIL RAJENDRA 73.84
6 6 PATIL ABHIJIT VISHWAS 73.84
7 7 NIKITA GUPTA 73.84